Strony

sobota, 16 października 2021

Szkolenie na temat oceny stanu technicznego konstrukcji jako kolejnego etapu działań związanych z resursem

 Szkolenie na temat oceny stanu technicznego konstrukcji jako kolejnego etapu działań związanych z resursem

Obecnie większość posiadaczy urządzeń transportu bliskiego musi obliczyć resurs dla urządzenia. Jednak obliczanie resursu nie jest wcale taką prostą sprawą. Z tego też względu warto brać udział w szkoleniach, które pozwolą pogłębić wiedzę i wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. Wczoraj miałem okazję być uczestnikiem szkolenia zorganizowanego przez UDT w Gliwicach. Tematem szkolenia była ocena stanu technicznego konstrukcji (ustroju nośnego) w ramach kolejnych etapów działań związanych z resursem.



Zgodnie z ramowym programem szkolenia podczas piątkowego spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

- podstawowe wiadomości dotyczące oceny stanu technicznego ustroju nośnego;

- rodzaje ustrojów nośnych, różnorodność materiałów;

- miejsca kontroli;

- dokumentacja po wykonanej ocenie.  

 

Kolejne szkolenie odbędzie się 9 listopada -  może ktoś zechce z niego skorzystać.  Informacja o szkoleniu znajduje się na stronie internetowej www.udt.gov.pl (zakładka: Obszary działania - Szkolenia i konferencje).


poniedziałek, 15 marca 2021

Rejestr Urządzeń Technicznych online – nowe narzędzie weryfikacji już dostępne

 

Rejestr Urządzeń Technicznych online – nowe narzędzie weryfikacji już dostępne

Urząd Dozoru Technicznego 22 stycznia 2021 roku opublikował nową stronę internetową: bezpiecznie.udt.gov.pl .



Bezpiecznie.udt.gov.pl – łatwy dostęp do informacji o użytkowanych urządzeniach technicznych

Celem strony jest umożliwienie użytkownikom dokonania łatwej i szybkiej weryfikacji danego urządzenia technicznego. Za pomocą strony, wpisując we wskazane miejsce numer ewidencyjny urządzenia, możemy sprawdzić, czy dane urządzenie objęte jest dozorem technicznym i czy ma aktualne badanie UDT dopuszczające je do eksploatacji. Jest to zdecydowanie pomocne chociażby dla służb bhp, które od tej pory bezproblemowo będą mogły sprawdzić zarówno urządzenia transportu bliskiego (m.in. wózki, podesty, żurawie czy suwnice), jak i urządzenia ciśnieniowe przeznaczone do przechowywania gazów i cieczy. Uważam, że przydałaby się również opcja weryfikacji urządzenia po numerze fabrycznym urządzenia. W chwili obecnej eksploatujący urządzenia techniczne nie mają obowiązku naklejania numeru nadanego przez UDT na danym urządzenia (choć uważam, że taki obowiązek zdecydowanie warto byłoby wprowadzić).

Zachęcam do zapoznania się ze stroną https://bezpiecznie.udt.gov.pl/