Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

piątek, 14 lipca 2017

Praca i inwestycje w Łodzi. Rozwój łódzkiego rynku pracy - branża Logistyka i Transport.

Czy uciekać z Łodzi?

Praca i inwestycje w Łodzi. Rozwój łódzkiego rynku pracy - branża Logistyka i Transport.

Poniżej przeczytasz, jakie są inwestycje firm magazynowych w województwie łódzkim, czy jest praca w branży Logistyki, jakie są zarobki Łodzian, jak działa Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, co to jest Stowarzyszenie Lodzistics, jakie inne sektory przemysłu i usług rozwijają się w Łodzi, jaka jest przyszłość operatorów urządzeń i pracowników magazynowych, jaki może być kierunek rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.


Czy warto inwestować w Łodzi ?


Czy warto inwestować w Łodzi i czy rozwój Łodzi przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i zwiększenia zarobków Łodzian? Co do inwestowania wątpliwości nie ma – liczne światowe marki zbudowały lub wynajęły tu ogromne powierzchnie magazynowe. W województwie łódzkim swoje magazyny mają między innymi Orlen, Raben, Korning, SWM Poland, Lidl, Sonoko, Spedimex, Sandos, Dacher, Ups, a także Castorama, która posiada w Strykowie swój największy magazyn na Europę. Łódź rozwija się prężnie i według zapowiedzi byłego wiceprezydenta Łodzi Ireneusza Jabłońskiego, ma stać się wielkim Centrum Logistycznym obsługującym Europę Środkowo-Wschodnią (wypowiedź na konferencji „Łódź - Centrum Logistyki na skrzyżowaniu szlaków Silk Road i Amber Road", która odbyła się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej).
Potwierdzają to nowe inwestycje, między innymi budowa na Olechowie wielkiego Centrum Logistycznego, Budowa Centrum dla BSH (prawie 79 tys. m kw. powierzchni magazynowej), wynajem dużej powierzchni magazynowej przez Pall-Ex - międzynarodową sieć dystrybucji ładunków paletowych, rozbudowa magazynów Rossmana czy otworzenie nowej linii produkcyjnej Grupy Whirlpool. W planach jest też budowa hubu kolejowego na Olechowie, przekształcenie łódzkiego lotniska w nowoczesny terminal cargo oraz utworzenie ringu autostradowego (wypowiedź byłego wiceprezydenta Łodzi Ireneusza Jabłońskiego, konferencja „Łódź - Centrum Logistyki na skrzyżowaniu szlaków Silk Road i Amber Road) wokół Łodzi, co znacząco wpłynie na uatrakcyjnienie Łodzi jako istotnego punktu logistycznego na mapie Europy. Na terenie województwa łódzkiego działa także Logistics Park Stryków, który oferuje Inwestorom nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne. Lokalizacja Parku jest wyjątkowo dogodna: jest on w odległości 3 km od skrzyżowania autostrad A1 (Północ - Południe) i A2 (Wschód – Zachód).Dodatkowo pod koniec czerwca Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała, że kolejnych 9 firm otrzymało zezwolenie na działalność w Strefie. Są to między innymi BSH, Cortizo Sp. z o.o. , Euroglass Polska i Grupa Tubądzin. Te świeże inwestycje to nowe możliwości rozwoju oraz sporo dodatkowych miejsc pracy. W Łodzi inwestują duże koncerny, rozwijają się też lokalne firmy, bezrobocie spada, a wykwalifikowanych pracowników ciągle brakuje. Czy jest szansa, żeby zarobki w województwie łódzkim wzrosły, a rynek łódzki stał się przyjaznym miejscem dla pracowników? Czy pracodawcy radzą sobie z pozyskaniem odpowiednich rąk do pracy?

Jak rozwój Łodzi wpływa na zarobki i bezrobocie w województwie łódzkim?



Każdy kto przejeżdża przez rondo w Strykowie przy autostradzie A2 zauważy, jak dużo nowych magazynów buduje się w tej okolicy . Inwestorzy widzą w Łodzi dobre zaplecze magazynowe ze stosunkowo tanią siłą roboczą. Łódź, położona w centrum Polski, jest dobrym węzłem logistycznym, dodatkowo Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna - wg danych Urzędu Marszałkowskiego funkcjonująca najlepiej w Polsce - oferuje sporo przywilejów i ulg dla inwestorów. Czy rozwój Łodzi pod kątem inwestycyjnym wpłynie na zwiększenie liczby miejsc pracy dla Łodzian i na wzrost zarobków? Dodatkowe miejsca pracy na pewno stworzą nowe możliwości. Już w tym momencie łódzcy pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Być może wpłynie to na wzrost oferowanych pensji na magazynach i w firmach logistycznych. Z drugiej strony przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań zatrudniając i szkoląc pracowników z Ukrainy. Patrząc na długą listę planowanych inwestycji w województwie można wnioskować, że pracy starczy dla każdego. W styczniu 2017 roku w województwie łódzkim było zarejestrowanych 94550 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 8.6. Dane z maja są już bardziej optymistyczne: zarejestrowani bezrobotni to 82943 osoby, a stopa bezrobocia wynosiła 8.0 (dane do pobrania tutaj). Łodzianom często nie wystarcza praca na magazynach za minimalną krajową. W ostatnich miesiącach ich miejsce zajmują pracownicy z Ukrainy, którzy także starają się zwiększyć swoje kwalifikacje korzystając z pomocy polskich pośredników pracy i szkolą się między innymi z obsługi wózków widłowych. Jeśli magazynier chce zarabiać więcej, musi zrobić dodatkowe uprawnienia: operator wózków widłowych, kierowca z prawo jazdy kategorii C i E, operator suwnicy, podestów, żurawi czy dźwigów może liczyć na większe zarobki. Zarobki Łodzian ciągle są o wiele niższe niż w innych rejonach Polski: księgowa, szwaczka, operator wózka czy żurawia wieżowego, manager czy pracownik biurowy zarabia nadal o wiele mniej niż pracownicy w Poznaniu, Szczecinie czy Wrocławiu. Sytuacja poprawiła się od 2010 roku, kiedy to mówiono o stawkach w łódzkim jako o jednych z najniższych w kraju. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl obecnie zajmujemy miejce pośrodku innych województw, jednak wzrost średnich pensji w poprzednim roku w naszym województwie był prawie najniższy w Polsce ( jak podaje Dziennik Łódzki zajmujemy trzecie miejsce od końca). Podobno Łodzianie mają mniejsze wymagania i zadowala ich nawet niewielka podwyżka - i tak zarabiają mniej, często o wiele mniej niż średnia zarobków dla ich grup zawodowych w Polsce ( z Europą nie porównując...bo i po co :) ). Niestety polscy przedsiębiorcy też nie mają łatwo – podobno koszt założenia i utrzymania firmy, strat upu w Polsce jest nawet 4 krotnie wyższy niż u naszych europejskich sąsiadów.
Można zastanawiać się, jak duży zysk i zwrot z zatrudnienia Łodzianina mają firmy ulokowane w regionie łódzkim. Produkujące lokalnie i sprzedające na rynki europejskie czy światowe. Pojawiają się głosy, że polskie firmy przenoszące z powrotem produkcję swoich ubrań z Azji w niektóre rejony Polski, kierują się nie tylko względami etycznymi i PRowymi, ale także wzrostem opłacalności produkcji. W ostatecznym rozrachunku koszta w obu przypadkach wypadają podobnie, wartością dodaną jest możliwość pochwalenia się bardzo modną ostatnio lokalną produkcją (co my także chwalimy!). Wygląda na to, że firmy coraz bardziej dbają o swoich konsumentów, klientów i odbiorców. Być może dojdą do wniosku, że warto też zadbać o pracowników, których rola jest dosyć istotna w łańcuchu produkcji towaru lub usługi. W Łodzi inwestują nie tylko zaganiczni inwestorzy, ale także polskie przedsiębiorstwa, rozwija się też rynek lokalnych micro przedsiębiorstw. Czy małe firmy utrzymają się w łódzkim?

Jak lokalne firmy mogą zwiększyć swoją szansę na sukces w województwie łódzkim?



Lokalni przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo – to powszechnie wygłaszana opinia. My także prowadzimy lokalną firmę i jesteśmy w stanie zgodzić się z powyższym hasłem, ale na pewno istnieje szereg rzeczy, które zależą od nas. A jeśli zależą od nas – możemy je zmienić i usprawnić swoją pracę, zwiększyć własną szansę na sukces – najpierw w regionie, potem w Polsce, Europie lub na świecie. I to właśnie od regionu chyba wypadałoby zacząć. Wspieranie lokalnych korzeni, tradycji i wpisanie w nie swojej strategii PR (oczywiście z uwzględnieniem przeznaczonych na to zasobów) to naszym zdaniem dobra praktyka. Warto jednocześnie interesować się światowymi trendami i przenosić je w mniejszej skali i bardziej dostosowanej formie na lokalny rynek. Marketing internetowy dopasowany do naszych potrzeb, wpisana w lokalność działalność reklamowa i społeczna oraz świadomość tego, co dokładnie chcemy osiągnąć na przestrzeni miesięcy, ale także i lat to filary, na których powinniśmy oprzeć nasz rozwój. Warto sięgać do istniejącej już sieci powiązań regionalnych i wykorzystać lokalnie działające inicjatywy.

Nowe miejsca pracy w Łodzi w Logistyce i Transporcie - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


Jeden z kierunków rozwoju Łodzi (ten który nas osobiście interesuje najbardziej) skupia się na logistyce, transporcie i budowaniu zaplecza magazynowego dla Europy. Łódź jest bardzo atrakcyjnym terenem dla inwestorów, którzy mogą przede wszystkim korzystać z przywilejów i ulg w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – jednej z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje powierzchnię 1339 ha nie tylko w województwie łódzkim, ale także wielkopolskim i mazowieckim. Oferuje inwestorom między innymi ulgi podatkowe oraz pomoc merytoryczną we wdrażaniu procesu inwestycyjnego. Współpracuje z placówkami edukacyjnymi i uczelniami wyższymi. Ostatnio wydała 9 nowych pozwoleń na inwestycje firmom z Polski, Japonii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Hiszpanii. Świeże zezwolenia łączą się z nowymi zadeklarowanymi miejscami pracy. ŁSSE podaje, że nowi inwestorzy kolejno stworzą nowe miejsca pracy: BSH, Cortizo Sp. z o.o. 20 miejsc pracy, Yamada Wenworth Development: 120 nowych miejsc pracy , Goldbeck Elementy Polska 100 miejsc pracy , Pojazdy Komunalne Gamon 15 miejsc pracy , Euroglass Polska 120 pracowników. , Sirmax Polska 20 miejsc pracy , Grupa Tubądzin 21 nowych miejsc pracy i Cobra Yachts 10 miejsc pracy.

Stowarzyszenie Lodzistics – Nowoczesna Logistyka w Łodzi


Od niedawna w regionie łódzkim prężnie działa Klaster Lodzistics. Założyciele na swojej stronie piszą, że „został założony celem współpracy firm i instytucji działających w obszarze szeroko pojętej logistyki i transportu na terenie Polski Centralnej.” Zrzeszają między innymi Agencję Rozwoju Regionu Kutnowskiego, Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego, Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną,Port Lotniczy Łódź, Raben Logistics Polska, Politechnikę Łódzką czy Uniwersytet Łódzki. Lodzistics jest inicjatywą oddolną i lokalną – łączy pracodawców prowadzących działalność w sektorze logistycznym. Stowarzyszenie oferuje swoim członkom pomoc i wsparcie prawne, szereg warsztatów, szkoleń podnoszących kwalifikacje ich samych i ich pracowników oraz udział w konferencjach i wspólnych przedsięwzięciach, które wpływają na rozwój regionu i lokalnych przedsiębiorstw. Wychodzą z założenia, że wspólnymi siłami można więcej i zamiast konkurować można kooperować. Popieramy taką inicjatywę!

Praca w Łodzi na magazynie – jaka będzie przyszłość magazynierów, operatorów i logistyków?



Pasjonat branży logistycznej na pewno zauważył, jak wiele konferencji i targów logistycznych porusza temat nowoczesnych technologii i rozwiązań na magazynach. Duże magazyny to obecnie nowoczesne centra logistyczne, w których głównymi transportującymi nie są ludzie, a specjalistyczne systemy i urządzenia. Przedsiębiorcy ręce ludzkie stopniowo zastępują maszynami, systemami i strategiami logistycznymi. Okazuje się jednak, że nadal potrzebują ludzkich umysłów. Operatorzy urządzeń, programiści, specjaliści BHP znajdą zatrudnienie, nawet w dalekiej przyszłości. Będzie się jednak od nich wymagało jeszcze więcej. Na popularności zyska stanowisko operatora- programisty, który będzie zarządzał częścią magazynu. Pod jego dozorem będą pracowały urządzenia magazynowe i skomplikowane systemy inteligentnych regałów.
Oczywiście zarówno w Łodzi, jak i w całej Polsce nadal jest mnóstwo mniejszych magazynów, na których zwykły wózkowy czy magazynier znajdą sporo pracy. Obsługa prostych wózków widłowych czy trochę bardziej skomplikowanych wózków specjalizowanych, suwnic, podnośników czy dźwigów nadal jest cenioną umiejętnością. Już teraz warto pomyśleć o zwiększeniu swoich kwalifikacji, pogłębiając znajomość obsługi urządzeń transportu bliskiego umiejętnościami konserwatora, elektryka czy mechanika. Uprawnienia elektryczne SEP czy legitymacja UDT konserwatora wózków i ładowarek to na pewno dodatkowe możliwości pracy i zwiększenia pensji. Magazynierzy i operatorzy mogą też rozważyć rozwinięcie swoich kompetencji w kwestii użytkowania nowoczesnych technologii. Znajomość obsługi podstawowych programów komputerowych to już niemal obowiązkowa pozycja w CV - nawet w życiorysie magazyniera.

Jakie inne sektory rozwijają się w Łodzi?


Jesteśmy lokalną łódzką firmą szkoleniową związaną z Logistyką ( możesz odwiedzić nas tutaj) i niezmiernie cieszy nas rozwój Łodzi w sektorze logistyki i transportu. Mamy jednak nadzieję, że równie dobrze będzie prosperował rynek małych lokalnych firm i usług. Obserwujemy ożywienie łódzkiego rynku wytwórniczego, jeśli chodzi o przemysł włókienniczy, który posiada bogatą historię regionalną. W województwie łódzkim istnieje ponad 4300 firm zajmujących się produkcją wyrobów odzieżowych. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne trendy łączące jakość wykonania, lokalną produkcję i nowoczesny design, które odnajdujemy w takich przedsięwzięciach jak Łódzka Rajtuza łódzkiej fabryki rajstop Gabriella czy łódzka linia unikatowych ubrań Nubee . Swoje ubrania w Łodzi produkuje też między innymi Naoko, Acephalafashion, Pitchouguina, Wisłaki czy łódzka fabryka ubrań Piotrek i Tomek . Rozkwita rynek usług gastronomicznych: w Łodzi otwierają się kolejne knajpy, lodziarnie rzemieślnicze, kawiarnie, food trucki, rozwijają się specjalne strefy gastronomiczne takie jak Before Food Market czy Off Piotrkowska. Łódź robi się coraz bardziej przyjazna do życia i inwestowania.

Czy uciekać z Łodzi?



Bez wątpienia Łódź się rozwija i stwarza coraz więcej możliwości dla lokalnych przedsiębiorców, pracowników i dużych inwestorów. Nadal jednak w statystykach i świadomości Polaków jesteśmy w tyle za innymi dużymi miastami. Większość z nas posiada znajomych lub rodzinę, która uciekła z Łodzi do innego miasta lub innego kraju. Czy uciekać z Łodzi i nie wracać? Naszym zdaniem zmiany, które zachodzą w Łodzi jak i całym województwie łódzkim będą coraz bardziej intensywne. W końcu pracodawcy także zaczną doceniać wykwalifikowanych pracowników i mamy nadzieję, że wysokość zarobków także intensywnie wzrośnie. Ci, którzy korzystają z zaplecza ukraińskich pracowników, też będą potrzebowali wykwalifikowanych ludzi na wyższych szczeblach. Zresztą pracownicy z Ukrainy pracują tam, gdzie Polacy zazwyczaj nie chcą. Rodakom pozostaje wkraczanie na wyższy poziom swoich możliwości i negocjowanie godnych wynagrodzeń. Mamy nadzieję, że nie będzie potrzeby uciekania z Łodzi. W Łodzi jest stosunkowo tanie życie, zakup mieszkania to o wiele mniej szarpiący za kieszeń wydatek niż w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Łódź ma ogromny potencjał i przy odpowiednim pokierowaniu i szczęściu dogonimy resztę na swój własny unikatowy sposób. Wówczas Łódź może stać się naprawdę dobrym miejscem do życia.


Bibliografia:

2 komentarze:

  1. Marketing internetowy to doskonałe rozwiązanie. Wliczając SEO. Patrząc ile kosztuje SEO dzisiaj, to opcja jest naprawdę ok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że jest praca w łódzkiem (też w Łodzi), tylko trzeba wiedzieć jak i gdzie jej szukać. Jestem zdania, że jak komuś zależy to zawsze godziwe zatrudnienie znajdzie. Chociaż nie ma też co się podejmować każdej pierwszej lepszej fuchy, przede wszystkim z naszego zatrudnienia mamy być zadowoleni przecież.

    OdpowiedzUsuń