Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

piątek, 31 marca 2017

Zmiany w uzyskiwaniu uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń budowlanych i drogowych


Zmiany w  uzyskiwaniu uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń budowlanych i drogowych

Jakiś czas temu opisywałem paradoksy związane ze zdobyciem uprawnień do obsługi urządzeń transportu bliskiego, narzekałem na polskie prawo i panującą biurokrację. Dziś natomiast... uwaga... będę chwalił. Pan Minister Morawiecki wprowadził bowiem odczuwalne zmiany dotyczące zakresu  kwalifikacji, które musimy uzyskać do obsługi urządzeń wymaganych przy pracach budowlanych i drogowych (Dz.U. 2001 nr 118 poz. 1263). Zmiany, które wprowadza Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznia 2017 r. poz. 134 wchodzą w życie 1 kwietnia tegoż roku. 

Pierwszą zmianą wartą pochwały jest usunięcie do tej pory wymaganych, aczkolwiek uważanych za zbędne, uprawnień, takich jak chociażby uprawnienia do obsługi narzędzi udarowych ręcznych, zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych, betoniarek czy samojezdnych malowarek znaków na jezdni

Zapewne pamiętacie, jak narzekałem na paradoksalną sytuację dotyczącą uprawnień do obsługi koparko-ładowarki, które w sumie nie uprawniały ani do obsługi koparki, ani ładowarki. Od 1 kwietnia zdobycie kwalifikacji w tym zakresie będzie równoznaczne ze zdobyciem uprawnień do obsługi koparki jednonaczyniowej do 4 t masy całkowitej, ładowarki jednonaczyniowej do 8 t masy całkowitej oraz koparko-spycharki

Koparko-ładowarka


Kolejną istotną kwestią jest zmiana, która zaszła w zakresie uprawnień na wózki (jak było do tej pory pisałem w poście). Od kwietnia tego roku nie będzie już możliwości uzyskania uprawnień na podstawie rozporządzenia (Dz.U. 2001 nr 118 poz. 1263). W praktyce oznacza to tyle, że dla przyszłych operatorów wózków pozostały tylko dwie drogi prowadzące do tego, by obsługiwać te urządzenia transportu bliskiego. Mam nadzieję, że ministerstwo pójdzie jeszcze o krok dalej i pozostanie tylko jedna prawidłowa droga (UDT).

Zgodnie z rozporządzeniem likwidacji ulega również wymóg posiadania uprawnień do montażu żurawi wieżowych.


Ciekawym zapisem jest także ten, odnoszący się do zakresu obsługi pilarek mechanicznych. Wcześniej pisałem o dwóch drogach legalnego użytkowania piły oraz o interpretacji państwowej inspekcji pracy. Obecnie ukończenie szkolenia z obsługi pilarki (zgodnie z Dz.U. poz. 1141) jest równoznaczne z wpisem do książki operatora „Pilarki mechaniczne do ścinki drzew”. 



Wprowadzone zmiany są zdecydowanie pozytywne. Niestety nie odnoszą się do wszystkich nieścisłości i niejasności związanych z obsługą urządzeń transportu bliskiego. Wystarczy wspomnieć o wielozadaniowym nośniku osprzętu. Wprawdzie obecnie osoba robiąca uprawnienia w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa w Warszawie nie może być ograniczona do typu, jak było robione to wcześniej np. JCB 535, jednak sam zakres uprawnień pozostał, i dalej w interpretacji prawnej wchodzi w konflikt z zakresem uprawnień na wózkami specjalizowane ze zmiennym wysięgiem, które podlegają pod Dozór Techniczny. Problem szerzej opisywałem już wcześniej.


Podjęcie próby uporządkowania uprawnień przy pracach budowlanych należy uznać za pozytywny krok, natomiast nie ma co ukrywać, próba ta okazała się przynieść zmianę niekompletną. Mimo wszystko cieszy fakt, że wysiłek w tej kwestii został podjęty. Być może będzie to inspiracją dla Dozoru Technicznego - wprowadzenie konkretnych zmian w zakresie uprawnień, które podlegają pod nadzór tej instytucji, wydaje się być wskazany Sądzę, że kilka znaczących zmian powinno zostać wcielonych w życie. Pozwoliłoby to uniknąć problemów z interpretacją w rejestrowaniu urządzeń oraz określaniu zakresu uprawnień.


Na koniec zamieszczam aktualne zestawienie dotyczące maszyn i urządzeń technicznych stosowanych przy robotach ziemnych, budowalnych i drogowych, do obsługi których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu (załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznie 2017 r. (poz. 134)).
 







1 komentarz:

  1. Z tego co się dowiedziałem ostatnio czytając te informacje http://staltechnika.pl/oferta/swidry-do-pali-cfa/ do kopania rurociągów w ziemi wykorzystuje się podobno wiertnice poziome. Czy to prawda i rzeczywiście się tak robi?

    OdpowiedzUsuń