Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Co zrobić po zakupie wózka jezdniowego podnośnikowego ( widlaka, sztaplarki)? - Rejestracja wózka w UDT

Zakupiliśmy wózek widłowy do firmy. Co jako jego użytkownik - właściciel muszę zrobić? Jakie wymagania musi wózek spełnić zanim będzie dopuszczony do użytku? Mogę od razu włączyc go do ruchu transportowego mojego przedsiębiorstwa czy muszę to gdzieś zgłaszać?Jakie dokumenty powienny być dołączone do zakupionego wózka?
Odpowiedzmy na te pytania i wyjaśnijmy co o eksploatacji i konserwacji zakupionego wózka jezdniowego musi wiedzieć zwykły przedsiębiorca posiadający taki wózek na stanie swojego magazynu. Zajmiemy się wózkami widłowymi jezdniowymi z napędzanym mechaniznem podnoszenia, bo tylko takie podlegają pod Dozór Techniczny i dla nich jest ściśle określona ścieżka włączenia do użytku. 
Wózki napędzane - podnośnikowe, czyli mamy na myśli wszystkie takie, w których jest używana inna siła niż ręczna do napędzania mechanizmu podnoszenia. 


DOKUMENTACJA WÓZKA WIDŁOWEGO (JEZDNIOWEGO NAPĘDZANEGO)


Zakupiliśmy wózek. Oprócz dokładnego sprawdzenia jego stanu ( może to być wózek nowy, ale może też być używany) musimy koniecznie sprawdzić komplet jego dokumentów. Do wózka jezdniowego powinna być załączona instrukcja eksploatacji od producenta, w której są zawsze zapisane dodatkowe zalecenia ( te poza podstawowymi, opisanymi w ustawach) tyczące się naszego urządzenia transportu bliskiego. Oprócz instrukcji producent wydaje też DTR - kę, czyli Dokumentaję Techniczno Ruchową widlaka, gdzie znajdziemy informację co należy codziennie przy wózku jezdniowym sprawdzać i jak konserwować jego mechanizmy. 
Powinny tam się znaleźć także schematy układów i instalacji, które mają zastosowanie w typie danego wózka oraz podstawowe parametry urządzenia i jego poszczególnych elementów ( np. skok jałowy hamulca, sprzęgła, wartość napięcia baterii przy wózkach akumulatorowych), a także dane i rysunki techniczne, świadectwa jakości, świadectwa badań danego typu widlaka i rysunki zespołów zapewniających bezpieczeństwo na wózku.
Te wszytkie dokumenty są niezbędne do zgłoszenia wózka do oddziału Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli wózek jest wózkiem używanym koniecznie upomnijmy się o dziennik konserwacji oraz księgę rewizyjną.
 Dziennik konserwacji zawiera informacje o wszelkich konserwacjach, operacjach i zmianach w budowie urządzenia - naprawach, manipulacjach przy konstrukcji i parametrach wózka jezdniowego.
 Księga rewizyjna jest zakładana przez Urząd Dozoru Technicznego po dopuszczeniu wózka do użytku w danym miejscu. Tutaj możemy znaleźć opisy badania wstępnego, badań okresowych czy nadzwyczajnych ( np. po zgłoszeniu usterki w wózku). 


CO ROBIMY NAJPIERW PO ZAKUPIE WÓZKA JEZDNIOWEGO


Oczywiście najpierw drukujemy sobie formularz zgłoszenia urządzenia do UDT, czyli danego Urzędu Dozoru Technicznego, Jest on dostępny na stronie UDT jako załącznik nr. 6. Taki wypełniony wniosek zgłoszenia urządzenia do ewidencji składamy w Urzędzie Dozoru. Urzędnik po wykonaniu badania wstępnego ( badanie układów i oznakowań wózka,próby techniczne, sprawdzenie dokumentacji i informacji w niej zawartych ze stanem rzeczywistym urządzenia) wydaje decyzję dopuszczenia wózka do użytku w danym miejscu pracy. Taka decyzja odpowiednio kosztuje, a kwota jej jest zależna od rodzaju sprzętu, dokładne wytyczne znajdziemy w ustawie 'Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego' Dz.U. 2010 nr 229 poz. 1502ze zmianami Dz.U. 2014 poz. 1675
Wózek jezdniowy, który przeszedł pozytywnie badanie wstępne dostaje swoją księgę rewizyjną w której będą zapisywane kolejne badania ( protokoły z badań okresowych i nadzywczajnych np. po wypadku). Uwaga! Jeśli kupujemy wózek używany z ważną decyzją i tak musimy dokonać zgłoszenia do UDT - decyzja wydawana jest dla danego posiadacza wózka- jako nowi właściciele zgłaszamy urządzenie i dopuszczamy je do pracy w danym magazynie, hali już po wydaniu decyzji ewidencji wózka. Wózki jezdniowe podnośnikowe są objęte pełnym dozorem i w ich przypadku pracodawca i posiadacz widlaków musi zadbać o ich badania wstępne, okresowe robione raz do roku, nadzwyczajne i o zgłoszenie wszelkich uszkodzeń, zmian w konstrukcji maszyny i wypadków do danego UDT ( mamy tu odpowiedź na pytanie jakie dokładnie badania obowiązują wózki jezdniowe ;) ) . 
Wózki jezdniowe podnośnikowe ręcznie prowadzone i zdalnie sterowane są objęte dozorem ograniczonym i w ich przypadku badania okresowe wykonujemy raz na dwa lata ( Dz. U. 193, poz, 1890.).
Następnie musimy zorganizować miejsce użytkowania wózka- musi oczywiście spełniać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ( Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 w sprawei bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków z napędem silnikowym Dz.U. Nr 70, poz. 650 z późniejszymi zmianami Dz.U. 2003 nr 65 poz. 603 ). Na stanowisku UTB powinna znaleźć się instrukcja stanowiskowa użytkowania oparta na instrukcji dołączonej do wózka jezdniowego przez producenta. Jak powinno takie stanowisko pracy wózka oraz miejsce wymiany butli gazowej i stanowisko ładowania wózków akumulatorowych wyglądać opiszę dokładnie w kolejnym poście. Podsumowując po zakupie wózka składamy wniosek do dozoru i drukujemy instrukcję stanowiskową sztaplarki. Przechowujemy dokumenty takie jak instrukcja, DTR, księga rewizyjna i dziennik konserwacji. 
Dbamy by z wózka korzystały osoby tylko z odpowiednimi uprawnieniami, podobnie rzecz ma się z konserwacją: wózek sprawdza, naprawia ( Dz.U. 79 poz.849 z późniejszymi zmianami), zajmuje się instalacją elektryczną (uprawnienia grupy elektrycznej G1 Dz. U. 89, poz. 828.) i gazową (LPG Dz.U. 65 poz. 603) osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
Obecnie nie jest wymagane OC wózka jezdniowego, chyba że urządzenie zostało dopuszczone do użytku w ruchu drogowym, chociaż tutaj interpretacja przepisów, zwłaszcza przez firmy ubezpieczeniowe jest różna.

W kolejnych postach zamieszczę informacje o tym co należy sprawdzić przed przystąpieniem do pracy na wózku jezdniowym napędzanym, jak powinno wyglądać miejsce postoju wózka i wymiany butli gazowej oraz ładowania baterii akumulatorowej, jak powinien wyglądać magazyn ( np. szerokość dróg magazynowych) na którym pracują wózki jezdniowe i jakie przepisy i normy to regulują.


Opracowane na podstawie informacji ze strony UDT, z obowiązujących ustaw oraz z książek K.Buczek "Kierowca- Operator wózków jezdniowych napędzanych" i Mieczysław Chimiak "Konserwacja wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia",

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń