Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

piątek, 20 listopada 2015

Kategorie uprawnień maszyn budowalanych i urządzeń UDT - podział kwalifikacji na ładowarki, koparko - ładowarki,ładowarki teleskopowe i pilarki spalinowe.

Część I: podział uprawnień do obsługi maszyn budowlanych i ładowarek oraz pilarek spalinowych – absurdy w polskich przepisach i ustawach


Jaka jest idea robienia szkoleń? Po co zwiększać swoje kwalifikacje? Posiadając papier na pewno będzie ci łatwiej ? Te i wiele innych pytań bardzo często padają w dyskusjach osób poruszających się po rynku pracy, mało kto zastanawia się czy to ma w ogóle sens?
ŁADOWARKA JEDNONACZYNIOWA
Oczywiście póki polskie prawo wymaga takiego podziału i takich uprawnień powinniśmy zwiększać swoje kwalifikacje aby legalnie pracować na danym sprzęcie i urządzeniu i zwiększyć atrakcyjność naszego CV dla pracodawcy. Jednak czy wpadło Wam do głowy po co takie podziały uprawnień istnieją i czy faktycznie są to rozwiązania wspomagające bezpieczeństwo na placach budowy czy w magazynach? Czy może mają jakiś inny cel? A może jest to po prostu losowy podział?

W branży szkoleniowej działam już ładnych parę lat, sam zawsze byłem zwolennikiem zwiększania swoich kwalifikacji, co skutkowało kolekcją uprawnień w moim CV. Obecnie zajmuje się również BHP, a jednym z moich podstawowych zadań jest weryfikacja uprawnień w miejscu pracy.
Im głębiej wchodzę w podział uprawnień wymaganych do wykonywania czynności przy obsłudze urządzeń, konserwacji czy przy spawaniu zaczynam się zastanawiać kto dokonuje tych podziałów i czy ten ktoś pracował kiedykolwiek w branży budowlanej czy transportowej.

KOPARKA
W dalszej części omówię kilka kategorii uprawnień do obsługi urządzeń, których podział jest daleki od zdroworozsądkowego.

Pierwsze uprawnienia na urządzenia, które wezmę pod lupę wychodzą z rozporządzenia Dz. U. nr 118 poz. 1263, czyli uprawnienia wydawane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBiGS).
Rozporządzenie określa kategorie uprawnień na które urządzenia trzeba posiadać przy pracach budowlanych. W bardzo ładnej tabelce podzielono uprawnienia na urządzenia budowlane (część z nich nawet nie mam pojęcia jak wyglądają) Z tabeli wynika, że ładowarki jednonaczyniowe podzielono na III klasy w zależności od pojemności naczynia:
 • Koparko- ładowarka
  III klasa do 2,5 m3
 • II klasa do 5 m3
 • I klasa bez ograniczeń
Podobny podział dokonano na koparki:
 • III klasa 0,8 m3
 • II klasa 1,5 m3
 • I klasa bez ograniczeń

Następnie wymyślono kategorię koparko ładowarki, tutaj już nikt się nie rozdrabniał i wrzucono wszystko do jednego wora, jakwidzimy zrobiono tylko jedna kategorię.
Wszystko fajnie wygląda w teorii. Więc na czym według mnie polega problem? Osoba która wyda dużo pieniędzy na uprawnienia na koparki i zrobi wszystkie 3 klasy, później zrobi sobie uprawnienia na wszystkie 3 klasy ładowarki jednonaczyniowej, nie może obsługiwać koprako-ładowarki … w druga stronę działa tak samo, osoba która posiada uprawnienia na koparko-ładowarke nie może obsługiwać ani koparki ani ładowarki. Żeby sytuację trochę utrudnić trzeba dodać tutaj wielozadaniowy nośnik osprzętu. Jak widać na zdjęciu bardzo przypomina ładowarkę jednonaczyniową, niestety nią nie jest gdyż ma wysuwane ramię… w tym momencie sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. 
WIELOZADANIOWY NOŚNIK OSPRZĘTU
ŁADOWARKA TELESKOPOWA PRZEGUBOWA
To co nazywa się wielozadaniowym nośnikiem osprzętu w dozorze technicznym (UDT) nazywa się wózkiem jezdniowym podnośnikowym specjalizowanym ze zmiennym wysięgiem czyli potocznie mówiąc jest to ładowarka teleskopowa przegubowa. Czy posiadając kategorię I WJO można obsługiwać nośnik osprzętu (dokładnie to samo urządzenie)? Urzędnicy dozoru technicznego mówią jednogłośnie TAK. Niestety inspektorzy z państwowej inspekcji pracy uważają, że na legitymowanie się odpowiednimi kwalifikacjami ma wpływ miejsce wykonywanej pracy (mimo, że kursy i egzaminy zazwyczaj nie są przeprowadzane w konkretnych miejscach pracy i z realiami pracy mają wspólnego tyle co studiowanie mapy Afryki z wycieczką na czarny ląd). Co oznacza to według nich w praktyce? Jeżeli pracujemy na budowie to kwalifikacje powinniśmy mieć na nośnik osprzętu, a jak poza budową to na wózek specjalizowany I WJO… kwestia interpretacji przepisów..... tylko jak ma się odnaleźć w tym zwykły Kowalski i czy naprawdę potrzebuje dwóch egzaminów na obsługę tego samego urządzenia?
SPYCHARKA

Z podobnymi absurdami możemy się zetknąć analizując wymagane kwalifikacje do obsługi spycharek i koparko-spycharek. Na obsługę każdego rodzaju trzeba mieć osobne uprawnienia.
Na sam koniec chciałbym jeszcze przytoczyć jedną ciekawostkę dotyczącą wymaganych kwalifikacji do obsługi popularnej maszyny wykorzystywanej w przemyśle i budownictwie czyli pilarki spalinowej.
Pilarka spalinowa
Widnieje ona w wykazie urządzeń przy pracach budowlanych oraz przy pracach w lasach państwowych. W praktyce interpretacja przepisów prowadzi nas do tego, że musimy posiadać inne uprawnienia do obsługi tej samej pilarki na budowie i inne do pracy w lesie. W przepisach nie doszukałem się informacji jakie trzeba mieć uprawnienia przy pracach wykonywanych na drodze publicznej – np. przy przycince drzew?

Dzisiaj zakończymy nasze dywagacje na pilarkach, następne zakresy kwalifikacyjne, które będę chciał wziąć pod lupę to podziały kwalifikacji (uprawnień) wykonywane przez Urząd Dozoru Technicznego. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia przydadzą się komuś w wykonywanej pracy.  


Jeszcze na koniec taka ciekawostka. Oto koparko- ładowarka teleskopowa - pod jaką kategorię uprawnień podlega to urządzenie?
KOPARKO-ŁADOWARKA TELESKOPOWA

ŻRÓDŁA ILUSTRACJI:
1.ŁADOWARKA JEDNONACZYNIOWA http://www.ososkar.neostrada.pl/070/big_ladowarka%20jednonaczyniowa.jpg
2. KOPARKA: http://www.zdz-przemysl.com/files/koparka.jpg
3. KOPARKO-ŁADOWARKA http://zam-bruk.pl/wp-content/uploads/2014/01/kjhkjhsdhgjdg.jpg
4. SPYCHARKA http://www.tpi.com.pl/uploads/images/galerie/mc/spycharka-3dmc2/3.jpg
5.KOPARKO-ŁADOWARKA TELESKOPOWA: http://www.koparkawroclaw.pl/img/file/MANITOU/gallery_11797_98_132214www.jpg
6. Wielozadaniowy nośnik sprzętu - ładowarka teleskopowa przegubowa: http://i45.servimg.com/u/f45/15/35/38/92/01014.jpg20 komentarzy:

 1. Jeśli zrobię koparkę klasy1 i koparko ladowrład też 1 ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy żeby mieć 1 muszę Zrobić 3 i 2 ??

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli mam uprawnienia kl 3 na koparko ładowarki czy mogę pracować tylko na ladowarce

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy posiadacz uprawnień nakoparko-ladowarke klasy lll może obsługiwać HDS??

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy posiadam uprawnienia na koparko ładowarkę mogę pracować na mimi koparce

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem jak najbardziej warty uwagi pomysł, tylko że do wywiercenia takiej studni potrzebne są z tego co wiem specjalnie wiertnice takie jak te dostępne na przykład tutaj http://staltechnika.pl/uslugi/. Macie taki sprzęt?

  OdpowiedzUsuń
 7. Mając uprawnienia na koparko ładowarki można pracować również na minikoparkach do 4 ton oraz ładowarkach do 8 ton

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie to samo mowili mi na kursie. Dlatego autor niech nie wprowadza ludzi w błąd tylko po to żeby wydali więcej na kursy!

   Usuń
  2. Ta sama sytuacja u mnie. Robiłem kurs na koparko ładowarkę i z tego co mówili instruktorzy byliśmy chyba ostatnią grupą przed zmianą przepisów, czyli załapaliśmy się jeszcze na to że mając te wszystkie klasy koparko ładowarki, możemy pracować także na koparkach do 4 ton oraz ładowarkach do 8t. Kurs robiłem wiosną 2017, chyba marzec.

   Usuń
 8. Jeśli mam uprawnienia na koparko - ładowarki to mogę też obsługiwać wózki widłowe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy mając uprawnienia slawacza możesz posiadać i posługiwać się bronią palną?
   Co ma piernik do wiatraka?

   Usuń
 9. 10 lat temu uzyskałem uprawnienia operatora koparko ładowarek WSZYSTKIE TYPY KLASY 3. Tak mam w książeczce i w tym kiczowatym świadectwie napisane. A Pan twierdzi, ze koparko ladowarki nie zostały podzielone na klasy. Byc może przepisy się zmienily.
  Nawiazujac do fragmentu o uprawnieniach na koparki i ladowarki i brak możliwości operowania koparko-ladowarka faktycznie nonsens.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poza wymienionymi opcjami są jeszcze ładowarki teleskopowe, więc gdyby ktoś chciał sobie zerknąć, to polecam stronę https://www.magnith.pl/strona-glowna/hth-16-10/ , bo tam można znaleźć odpowiednią ofertę. Moim zdaniem szukanie właściwych współprac przy takich maszynach to najlepsze rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli interesuje mnie taka propozycja, jak wynajem koparki gdańsk , to czy muszę do jej obsługi szukać osoby, która wszystkie pracy wykona, czy wszystkie firmy oferujące wynajem, oferują też jednocześnie operatora razem z wynajmem koparki?

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy artykuł. Można się sporo cennych wiadomości dowiedzieć. Ogólnie to teraz spore jest zapotrzebowanie na takie maszyny, dlatego warto uzyskać uprawnienia do nie. Warto też wiedzieć inne aspekty, takie jak który od pompy rexroth serwis jest dobry itd. Aby być przygotowanym też na różne ewentualności.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Obsługujący maszynę powinien wiedzieć jak zareagować na usterkę, co powinno zaniepokoić w jej pracy. Niestety nie wszędzie jest to przestrzegane i maszyna trafia do naprawy jak już wymaga bardziej kosztownej naprawy. Na szczęście nie wszystkie części trzeba wymieniać na nowe, niektóre jak https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-rozdzielaczy-hydraulicznych/ można z powodzeniem regenerować i na taką naprawdę otrzymywać gwarancję.

  OdpowiedzUsuń