Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

piątek, 25 sierpnia 2017

Urządzenia do odzyskiwania par paliw podlegają pod UDT - zmiany w Ustawie o Dozorze Technicznym

Zmiany w ustawie o dozorze technicznym – urządzenia do odzyskiwania par paliw

Najnowsza zmiana w Ustawie o Dozorze Technicznym (Ustawa o Dozorze z dnia 21 grudnia 2000 r Dz. U. nr 122 poz. 1321) dotyczy urządzenia do odzyskiwania par paliw. Zmiany w ustawie odnośnie urządzeń do odzyskiwania par paliw weszły w życie 21 sierpnia 2017 roku. Są one określone dyrektywą 2009/126/WE.

Czego dotyczą zmiany z dyrektywy 2009/126/WE?

Od 21 sierpnia 2017 roku Ustawa o Dozorze Technicznym uzyskała brzmienie wg którego pod Urząd Dozoru Technicznego podlegają urządzenia do odzyskiwania par paliw. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim takie urządzenie będzie musiało uzyskać ważną decyzję Dozoru Technicznego, posiadać odpowiednią dokumentację i przechodzić przeglądy okresowe. Co to oznacza dla posiadaczy tych urządzeń, czyli przede wszystkim dla stacji paliw? Oznacza to dodatkowe opłaty wnoszone do Urzędu Dozoru Technicznego i sporo dodatkowej dokumentacji.

Sposób publikowania zmian dotyczących urządzeń do odzyskiwania paliw

Nie chciałbym się koncentrować na samym sensie zmian, natomiast nad sposobem ich opublikowania. Zmiana została zapisana bezpośrednio w Ustawie o Dozorze, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca i utrudnia późniejsze odnajdywanie zmienionych fragmentów. Zgodnie z dotychczasową logiką ustaw i rozporządzeń dotyczących Dozoru urządzenie do odzyskiwania par paliw powinno być dopisane w rozporządzeniu określającym urządzenia podlegające pod Dozór, a nie w głównej Ustawie o Dozorze, w której do tej pory nigdy nie wymieniano konkretnych urządzeń. Urządzenie do odzyskiwania par paliw jako jedyne z wielu urządzeń podlegających pod dozór zostało wymienione w głównej Ustawie o Dozorze, a pominięto je w rozporządzeniu określającym urządzenia podlegające pod dozór oraz w rozporządzeniu ustalającym opłaty dozorowe.

Zmiana definicji Dozoru Technicznego

Zmieniony został art 2 ustęp 1 Ustawy o Dozorze z dnia 21 grudnia 2000 r Dz. U. nr 122 poz. 1321. Otrzymuje on teraz brzmienie: „1. Dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych oraz urządzeń do odzyskiwania par paliw.- czyli na poziomie Ustawy zostało określone kolejne urządzenie które podlega pod dozór techniczny, natomiast urządzenia nie ujęto w rozporządzeniu (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, poz. 1468 ), które określa urządzenia podlegające dozorowi. Urządzenie do odzyskiwania par paliw podlega tym samym przepisom, co reszta urządzeń podlegających pod dozór – powinno więc się znaleźć razem z resztą urządzeń.

Opłaty za czynności wykonywane przy urządzeniach do odzyskiwania pary z paliw przez UDT

Kolejna zmiana to określenie opłat za czynności wykonywane przy urządzeniach do odzyskiwania pary z paliw :
2a. Opłatę za badania techniczne urządzeń do odzyskiwania par paliwa ustala się jako sumę:
1)stawki jednostkowej wynoszącej 100 zł pomnożonej przez liczbę poddanych badaniu węży nalewczych znajdujących się przy odmierzaczach paliw płynnych;
2) kosztu podróży służbowej inspektora.”;
Znowu zapis w ustawie tego typu nie jest konieczny ponieważ koszty i opłaty związane z pracą dozoru technicznego określone są innym rozporządzeniem (Dz. U. 2014 poz. 1675) i tam powinien się znajdować nowy zapis.

Prawo i urzędnicy służą ludziom i przedsiębiorcom – nie na odwrót

Niektórym może się wydawać, że to drobiazgi skoro przepis i tak obowiązuje, jednak dla osób które muszą się przemieszczać w tysiącach przepisów, powoduje to spore utrudnienia. Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić jakie urządzenia podlegają pod dozór i sięgnie po rozporządzenie określające dane urządzenia ( logiczne posunięcie! ) nie znajdzie tam urządzenia do odzyskiwania par paliw! Czytelnik rozporządzenia uzna, że wg tego co przeczytał urządzenie do odzyskiwania par paliw nie podlega pod Dozór i nie musi mieć wydanej ważnej decyzji. Oczywiście wg ustawodawcy powinien się domyśleć, że to urządzenie jako jedyne zostało wypisane gdzie indziej – w głównej ustawie dotyczącej Dozoru. Osoby, które są na bieżąco ze zmianami na pewno zajrzą i do ustawy i do rozporządzeń. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy właściciele urządzeń technicznych biegle poruszają się w gąszczu przepisów.

Trzeba brać pod uwagę fakt, że ustawodawca planuje niebawem kolejne duże zmiany w ustawie, co jeszcze bardziej skomplikuje sytuację. Miejmy nadzieję, że będą już zapisane logicznie i bardziej przejrzyście z korzyścią dla użytkowników przepisów. Prawo, podobnie jak urzędnicy zostało wymyślone aby służyło ludziom, a nie odwrotnie. 

9 komentarzy: