Koniec Grouponów na wózki bez egzaminów UDT - nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym
Imienne zezwolenia odchodzą do lamusa?
W poprzednim wpisie opisałem propozycję, która w ostatnim stadium zachowała prawie oryginalny zamysł. Ogólnie zmiany dotyczące bhp przy wózkach mówią o zakresie kwalifikacji, które będą wymagane przy obsłudze. W dość ładny sposób rozporządzenie połączone jest z przepisami Urzędu Dozoru Technicznego, podkreślając ważność kwalifikacji nie tylko obsługujących, ale i konserwujących wózki podnośnikowe.
Pozostał pomysł dotyczący zezwoleń imiennych odnośnie obsługi wózków niepodlegających UDT (unoszących, ciągnikowych, naładownych), wydawanych na podstawie programów, bądź dla osób posiadających prawo jazdy (gdzie nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje). Przypomnijmy - Imienne zezwolenia stracą ważność, a co za tym idzie szkolenie na wózek widłowy nie zakończone egzaminem UDT będzie bezwartościowe.
Wyjątkowo niebezpieczne prace wózkowego tylko na pisemne polecenie pracodawcy?
W rozporządzeniu znalazł się też zapis o wyjątkowo niebezpiecznych pracach na wózku wykonywanych przez operatora.
Pracodawca będzie zmuszony do wystawienia pisemnego polecenia w momencie gdy wykonywana praca będzie wyjątkowo niebezpieczna:
"1. Prace wykonywane przy użyciu wózka jezdniowego, stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanego z warunkami panującymi w miejscu transportu, operator wózka wykonuje na podstawie pisemnego polecenia otrzymanego od organizatora pracy, uzgodnionego z właścicielem lub użytkownikiem terenu, na którym prace są wykonywane."
Realizacja tego zapisu przyniesie sporo trudności dla pracodawcy i operatora. Wydaje mi się, że będzie to raczej martwy przepis i w praktyce zbyt wiele takich pisemnych poleceń nie będzie tworzonych.
Rozporządzenie zezwala również na podnoszenie ludzi w koszu wózkiem, o ile przewiduje to wytwórca. W rozporządzeniu poruszony jest również temat pracy wózkiem z napędem silnikowym w pomieszczeniach - jest ona dozwolona, o ile nie przekracza natężeń dopuszczalnych w środowisku pracy. W praktyce powinno to oznaczać, że w momencie dopuszczenia wózka do pracy w pomieszczeniu powinny zostać wykonane wszystkie pomiary środowiskowe przy urządzeniu łącznie z hałasem.
Do kiedy trzeba wymienić imienne zezwolenia na uprawnienia UDT?
Ostatni zapis, który określa termin ważności imiennych zezwoleń, uległ nieznacznej zmianie. Termin, w którym operator musi uzupełnić kwalifikacje UDT, uzależniony jest od terminu uzyskania zaświadczenia (imiennego zezwolenia). Tak więc dla osób, które mają wystawione imienne zezwolenie:
1) do dnia 31. 12. 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31. 12. 2019 r.
2) do dnia 31. 12. 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31.12. 2020 r.
3) od dnia 01. 01. 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31.12. 2021 r.
Ustawa wchodzi w życie po 7 miesiącach od opublikowania. Rozporządzenie z 9 stycznia 2018 roku unieważnia rozporządzenie, na podstawie którego można było wydawać imienne zezwolenia, a więc po 7 miesiącach od 9 stycznia nie będzie można już wydawać imiennych zezwoleń.
Bezterminowe uprawnienia UDT
Jeżeli chodzi o uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego według stanu prawnego na dzień 15.01.2018 r. są one wydawane bezterminowo.
Obecna zmiana utrudni działanie firm szkoleniowych wystawiających uprawnienia na „szybko” oraz wyeliminuje działanie Groupona w obecnym wymiarze. O działaniach Groupona pisałem już we wcześniejszych wpisach - dla przypomnienia link.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz