Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

poniedziałek, 16 lipca 2018

Uprawnienia na wózki widłowe w świetle nowych przepisów - trudności z organizacją egzaminu, wskazówki dla firm


 Uprawnienia na wózki widłowe w świetle nowych przepisów -  trudności z organizacją egzaminu, wskazówki dla firm
Nowe rozpodządenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym wejdzie w życie już 10 sierpnia
O zmianach w przepisach dotyczących uprawnień do obsługi wózków jezdniowych pisałem na blogu na początku stycznia tego roku - dla przypomnienia link do artykułu:
Zmiany, które wprowadzania rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, zbliżają się wielkimi krokami. A to z prostego powodu - ustawa wchodzi w życie po 7 miesiącach od opublikowania, a więc zacznie obowiązywać już w przyszłym miesiącu - dokładnie od 10 sierpnia. Od tego momentu zaczyna się odliczanie. Od tego, kiedy operator ukończył szkolenie nie zakończone państwowym egzaminem (a więc otrzymał jedynie imienne zezwolenie do obsługi wózków), uzależniony jest ostateczny  termin egzaminu przed komisją UDT (a więc czas na uzupełnienie kwalifikacji i zdobycie legitymacji wydawanej przez Urząd Dozoru Technicznego). Mówi o tym 18 art. rozporządzenia:

·         imienne zezwolenia wystawione do dnia 31.12.2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31.12 .2019 r

·         imienne zezwolenia wystawione do dnia 31.12.2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r

·         imienne zezwolenia wystawione od dnia 01.01. 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31. 12.2021 r

Uzupełnienie kwalifkacji pracowników o uprawnienia UDT na wózkiw widłowe - trudności organizacyjne i czasowe
Spoglądając na terminy podane w ustawie na pierwszy rzut oka wydaje się, że  ustawodawca daje sporo czasu na uzupełnienie kwalifikacji operatorom wózków widłowych. Czy aby jednak naprawdę jest do dużo czasu??? W niektórych przypadkach będzie to nawet ponad 3 lata  - to dużo z perspektywy pojedynczego człowiek, ale jak się może okazać niezbyt dużo w przypadku firm zatrudniających sporo pracowników, w tym operatorów pracujących w oparciu o imienne zezwolenia.Zastanówmy sie teraz nad tym, ile osób obsługuje wózki widłowe na podstawie imiennych zezwoleń. Wprawdzie nie można podać dokładnej liczby, ponieważ nikt nie prowadzi statystyk dotyczących tego, czy pracodawca zatrudniał osoby z legitymacją UDT, czy też dopuszczał do pracy w oparciu o  imienne zezwolenie - było to jego prywatną sprawą. Oczywiście od dawna nakłaniałem do tego, aby każdy pracodawca wybierał pierwszą opcję.  Moje zdanie w tej sprawie wynikało z niepewnej podstawy prawnej dotyczącej imiennych zezwoleń, o czym można było  poczytać w moich poprzednich wpisach, dla przypomnienia linki:


Osoby, które skorzystały z moich rad,  nie mają w tym momencie żadnych problemów. Jednakże jest bardzo dużo pracodawców, którzy zatrudniali operatorów wózków jedniowych jedynie w oparciu o imienne zezwolenia. Z moich własnych obserwacji szacuję, że liczba operatorów zatrudnionych w ten sposób może sięgać nawet 70% wszystkich pracowników magazynowych obsługujących wózki jezdniowe. Wyobraźmy sobie teraz, że we wszystkich firmach osoby odpowiedzialne za zatrudnianie osób pracujących na magazynie "obudzą się" w momencie zbliżania się do końca wyznaczonego terminu, analogicznie do studentów, którzy powtarzając sobie: "jest jeszcze czas do rozpoczęcia sesji", orierntują się tydzień przed egzaminami, że to już ten moment i rzucają się w wir nauki, żeby nadrobić  utracony czas.Zastanówmy sie nad tą sytuacją analizując przykład firmy zatrudniającej 1500 osób, spośród których większość to operatorzy wózków widłowych. Przyjmijmy, że większość z nich pracuje w oparciu o imienne zezwolenia. Pracodawca wysyła pracowników na szkolenie zakonczone egzaminem UDT w ostatniej chwili przed końcem wspomnianych terminów ważności imiennych zezwoleń. I w tym momencie pojawia się kwestia Urzędu Dozoru Technicznego, który nie ma możliwości, aby przeprowadzić egzamin dla tak dużej liczby osób w jeden dzień.  Należy pamiętać, że procedura powołania komisji egzaminacyjnej UDT jest dość długa. Co więcej, komisja jednego dnia może przeegzaminować ograniczoną liczbę osób - od 20 do 30 egzaminowanych. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zmiany dotyczące ujednolicenia zasad składania wniosków (napiszę o tym w oddzielny artykule, śledźcie więc uważnie bloga ;) ). Od złożenia wniosku egzaminacyjnego do czasu egzaminu spokojnie miną 2 tygodnie. Jeśli więc wyżej wymienioną liczbę pracowników podzielimy przez maksymalną liczbę osób dopuszczonych jednorazowo do egzaminu, uwzględniający przy tym czas oczekiwania na egzamin, zaczniemy rozumieć, że czasu na uzupełnienie kwalifikacji wcale nie ma aż tak dużo.


Jak uzupełnić kwalifikacjie na wózki widłowe - organizacja egzaminówPracodawca może zorganizować egzamin UDT  u siebie w firmie, pod warunkiem że posiada wózek, który ma aktualną decyzję wystawioną przez UDT. Może również  wysłać pracowników do firmy szkoleniowej, która zajmuje się organizacją szkolenia oraz samego egzaminu UDT. Należy wziąć pod uwagę, że samo szkolenie nie trwa dwie godziny, tylko co najmniej tydzień. Jeżeli osoby mają już zaświadczenia imienne, istnieje szansa na skrócenie godzin szkolenia. W czasach, kiedy brakuje ludzi do pracy, możemy sobie wyobrazić sytuację pracodawcy, który na parę dni odciąga 20 osób od pracy.Ważną sprawą jest uwzględnienie możliwych i realnych terminów organizowania egzaminów. Problem może pojawić się w momencie, kiedy zacznie budzić się coraz więcej firm -  dozór techniczny ma ograniczone możliwości, anależy pamiętać, że zajmuje sie nie tylko samymi egzaminami.Możemy też spodziewać się  podniesienia cen egzaminów (obecnie to 152 zł ). Pstryczkiem w nos dla pracodawców, którzy bedą czekali na ostatnią chwilę, może okazać się więc suma opłat za egzaminy, która przy dużej grupie egzaminowanych pracowników może okazać się dość poważna (oczywiście jeżeli podwyżka okaże się faktem).Aby uniknąć wszelkich trudności związanych z podnoszeniem kwalifikacji operatorów wózków widłowych zatrudnionych w oparciu o imienne zezwolenia, firmy, zwłaszcza magazynowe, już teraz powinny  rozpocząć systematyczne działania. Jeśli pracodawcy obudzą się"za pięc dwunasta" problemy zaczną narastać, a mogą okazać się dużo większe, jeśli do gry dołączy Państwowa Inspekcja Pracy. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że nie tylko UDT ma ograniczone możliwości, ale również firmy szkoleniowe, a dużych magazynów w Polsce nie brakuje.
2 komentarze: