Etykiety

akty prawne (8) badania okresowe (1) bezpieczna wymiana i eksploatacja butli gazowej (1) bhp (8) budowa wózka (3) Caterpillar (1) cv (2) CV operatora wózka (2) decyzje eksploatacji (3) dokumentacj suwnicy (1) dokumentacja podestu (1) dokumentacja wózka widłowego (6) doświadczenia (1) DTR (1) dziennik ustaw (6) dźwig samochodowy (1) ergonomia (1) firma w Łodzi (2) hds (2) historia bhp (1) historia wózki widłowe (1) imienne zezwolenia na wózki widłowe (1) instalacja gazowa w wózkach widłowych (1) instrukcja (1) instruktor (2) inwestycje (1) jak napisac dobre CV (2) JCB (1) konferencje (2) konserwacja (6) konserwacja gaśnic (2) konserwacja HDSÓW (2) konserwacja wózka (5) konserwator (4) konserwator gaśnic (2) koparko-spycharki (1) kurs na HDS a (1) kurs na podesty (2) kurs na suwnice (1) kurs na wózek widłowy (7) kurs obsługi piły (1) kurs pilarza (1) kursy na podnośniki koszowe (1) kwalifikacje (4) Linde (1) logistyka (3) logistyka magazynowa (1) LPG (1) ładowarka jednonaczyniowa (1) ładowarka teleskopowa (2) ładowarki (1) Łódź (1) magazyn (6) magzyny (1) mechanika (2) nowoczesny magazyn (2) określanie resursu (2) operator klaus (1) operator wózka widłowego (4) OTC wózka jezdniowego (1) podest (1) podział uprawnień (3) pomiary elektryczne (1) praca (3) praca dla operatorów wózków widłowych (1) praca na magazynach (2) praca na wózku widłowym (6) praca w Łodzi (1) propan- butan (1) PRZEGLĄDY OKRESOWE URZĄDZEŃ (2) przepisy (7) przepisy BHP. BHP (3) przepisy UDT (11) resurs (2) rodzaje napędów (1) rodzje wózków (1) spycharki (1) spytania na egzamin UDT (1) StarTech (2) suwnica (2) szkolenia dla strażaków (1) sztaplarki (2) szukanie pracy (1) technologia wózki (5) trendy (1) typy wózków (1) UDT (16) uprawnienia (8) uprawnienia na dźwigi (1) UPRAWNIENIA NA PODESTY (1) uprawnienia na suwnice (1) UPRAWNIENIA NA WÓZKI WIDŁOWE (5) uprawnienia na żurawie (1) uprawnienia UDT (9) urząd dozoru technicznego (8) urządzenia do odzyskiwania par paliw (1) urządzenia transportu bliskiego (9) ustawy (12) UTB (7) uzupełnianie kwalifikacji UDT (1) wielozadaniowy nośnik osprzętu (1) wózek (9) wózek jezdniowy (1) wózek jezdniowy podnośnikowy (10) wózek widłowy (13) wózki widłowe (3) wydarzenia (1) wypadki (2) zmiany (3) żuraw (1) żuraw stacjonarny (1) żuraw wieżowy (1)

czwartek, 21 kwietnia 2016

Podstawowe zasady bezpiecznej pracy wózkiem jezdniowym


Podstawowe zasady bezpiecznej  pracy wózkiem jezdniowym


Podejmując pracę operatora wózka jezdniowego należy przede wszystkim, oprócz sumiennego wykonywania swoich obowiązków, na każdym kroku  dbać o bezpieczeństwo własne i osób z nami współpracujących czy znajdujących się w pobliżu. Musimy pamiętać, że wózki jezdniowe mają specyficzną konstrukcję (min. tylne koła skrętne czy zachodzący tył) i w związku z tym pracując na nich obowiązują nas specyficzne zasady bezpieczeństwa. Wstępnie tematykę tą poruszyłem już we wcześniejszym wpisie.

Dziś chciałbym uczulić Was na parę zasadniczych aspektów związanych z bezpośrednim użytkowaniem tychże maszyn. Pamiętajmy, że to właśnie operator w znacznej mierze odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo własne i innych osób.


Bezpieczne ruszanie i hamowanie wózkiem jezdniowym


Już na tzw. dzień dobry operator wózka jezdniowego- zwłaszcza jeśli ma małe doświadczenie i niewielką praktykę - narażony jest na niebezpieczeństwa.  Nawet podczas ruszania  może dojść  do groźnej sytuacji, takiej jak chociażby przemieszczenie się ładunku na widłach. Aby temu zapobiec operator powinien zachować dużą koncentrację, ruszać płynnie i powoli, tak by na każdym etapie jazdy zachować pełną kontrolę nad pojazdem. Hamowanie również musi odbywać się powoli i płynnie- bez gwałtownego naciskania hamulca, z uwzględnieniem wagi przewożonego ładunku. Pamiętajmy, że im jest on cięższy, tym dłuższa droga hamowania.

Bezpieczne manewry

Podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się wózkiem jezdniowym postanowiłem wypunktować tak, by lepiej Wam się utrwaliły i usystematyzowały. Należą do nich:

·         jazda z widłami w ustawieniu transportowym-  a więc z masztem maksymalnie odchylonym do tyłu, widłami uniesionymi na wysokość 300 mm ponad poziom drogi transportowej. Pamiętajcie, że jest to jedyny dopuszczalny sposób poruszania się wózkiem jezdniowym;

·         zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem, unikanie gwałtownego hamowania czy naciskania pedału przyśpieszenia;

·         poruszanie się wyłącznie wyznaczonymi trasami;

·         dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych, drogowych oraz rodzaju transportowanego ładunku;

·         obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa;

·         zwracanie szczególnej uwagi na przechodniów, innych pracowników, którzy mogą znajdować się w pobliżu;

·         zakaz wychylania się poza kabinę pojazdu;

·         zachowywanie bezpiecznych odległości;

·         poruszanie się po utwardzonej nawierzchni;

·         pamiętanie o tzw. martwej strefie związanej z wielkością przewożonego ładunku;

·         w przypadku znacznie ograniczonej widoczności operator powinien skorzystać z pomocy pilota- obserwatora;

·         uważne wykonywanie manewru skręcania - powoli, z upewnieniem się o wystarczającej ilości miejsca z tyłu pojazdu (pamiętajmy o zjawisku "zachodzenia tyłu");

·         jazda po pochyłościach z zachowaniem szczególnej ostrożności - jadąc po pochyłościach ładunek musi znajdować się od strony pochyłości tak, by zachować środek ciężkości; w żadnym wypadku nie zawracamy, gdyż grozi to wywróceniem się wózka; 

Dodatkowe  obostrzenia dotyczą ładunków wystających poza obrys wózka, zasad bezpieczeństwa podczas wjazdu na stropy, mosty, wagony czy naczepy samochodowe, pracy wózkiem w strefach szczególnych- grożących wybuchem czy przy transporcie materiałów niebezpiecznych.  Tematy te zasługują na  szczególną uwagę i osobny wpis, na który już teraz zapraszam, a który niebawem ukaże się na stronie.

Swoimi doświadczeniami i wskazówkami dzielę się również na prowadzonych kursach dla przyszłych operatorów wózków jezdniowych. Zapraszam Was na stronę Awans BHP- znajdziecie tam wszystkie szczegóły.

3 komentarze:

  1. Mój znajomy ma uprawnienia na wózek widłowy i prawdopodobnie podejmie się tej pracy w najbliższym czasie. Musi wykonać badania https://scanmed.pl/specjalizacje/medycyna-pracy/warszawa a przed podjęciem pracy na pewno zostanie jeszcze przeszkolony z bezpieczeństwa i higieny pracy. To konieczność.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak się składa, że na dobrą sprawę na każdym stanowisku pracy jesteśmy zobligowani do tego aby pracować bezpiecznie. Ja chciałabym jeszcze każdemu polecić świetny wpis https://znaki-bhp.pl/znaki-ostrzegawcze-w-gastronomii aby wiedzieć jakie znaki ostrzegawcze funkcjonują w gastronomii.

    OdpowiedzUsuń